
Кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше 10 років, здійснюється колегіально судом у складі 3 суддів лише за клопотанням обвинуваченого. На думку законодавців це пришвидшить розгляд кримінальних проваджень у судах першої інстанції і розвантажить суди. Чи буде так покаже час, а от право на справедливий суд, на думку багатьох юристів, законодавці обмежили вже сьогодні. І це лише початок низки запланованих нововведень.
З 13 серпня 2020 року набрав чинності Закон України від 21 липня 2020 року № 817-IX (далі за текстом – Закон), яким внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України (затвердженого Законом України від 13 квітня 2012 року № 4651-VI) щодо здійснення кримінального провадження в суді першої інстанції колегією суддів.
Склад суду
Так, Законом викладено у новій редакції ч. 2 ст. 31 “Склад суду” Кримінального процесуального кодексу України викласти в такій, відповідно до якої кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше 10 років, здійснюється колегіально судом у складі 3 суддів лише за клопотанням обвинуваченого.
Кримінальне провадження стосовно кількох обвинувачених здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів стосовно всіх обвинувачених, якщо хоча б один із них заявив клопотання про такий розгляд.
Крім того, ст. 315 “Вирішення питань, пов’язаних з підготовкою до судового розгляду” Кримінального процесуального кодексу України доповнено новою ч. 4, згідно з якою під час підготовчого судового засідання суд роз’яснює обвинуваченому у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше 10 років, право заявити клопотання про розгляд кримінального провадження стосовно нього колегіально судом у складі 3 суддів.
Прикінцеві та перехідні положення
Закон набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 13 серпня 2020 року (опубліковано: “Голос України” від 12.08.2020 року №№ 141-142).
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону судовий розгляд у кримінальному провадженні, що розпочався до набрання чинності Законом і проводиться в суді першої інстанції колегіально судом у складі 3 суддів, продовжується та завершується колегіальним складом суду, визначеним до набрання чинності Законом, за правилами, що діяли до дня набрання ним чинності.
У кримінальному провадженні в суді першої інстанції, в якому до набрання чинності Законом колегіальний склад суду визначено за правилами, що діяли до набрання чинності Законом, і відбувається підготовче судове засідання, а судовий розгляд ще не призначений, судовий розгляд у кримінальному провадженні проводиться і завершується складом суду, передбаченим з урахуванням положень Закону.
Большое спасибо за подробную информацию