Кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше 10 років, здійснюється колегіально судом у складі 3 суддів лише за клопотанням обвинуваченого. На думку законодавців це пришвидшить розгляд кримінальних проваджень у судах першої інстанції і розвантажить суди. Чи буде так покаже час, а от право на справедливий суд, на думку багатьох юристів, законодавці обмежили вже сьогодні. І це лише початок низки запланованих нововведень.

З 13 серпня 2020 року набрав чинності Закон України від 21 липня 2020 року № 817-IX (далі за текстом – Закон), яким внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України (затвердженого Законом України від 13 квітня 2012 року № 4651-VI) щодо здійснення кримінального провадження в суді першої інстанції колегією суддів.

Склад суду

Так, Законом викладено у новій редакції ч. 2 ст. 31 “Склад суду” Кримінального процесуального кодексу України викласти в такій, відповідно до якої кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше 10 років, здійснюється колегіально судом у складі 3 суддів лише за клопотанням обвинуваченого.

Кримінальне провадження стосовно кількох обвинувачених здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів стосовно всіх обвинувачених, якщо хоча б один із них заявив клопотання про такий розгляд.

Крім того, ст. 315 “Вирішення питань, пов’язаних з підготовкою до судового розгляду” Кримінального процесуального кодексу України доповнено новою ч. 4, згідно з якою під час підготовчого судового засідання суд роз’яснює обвинуваченому у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше 10 років, право заявити клопотання про розгляд кримінального провадження стосовно нього колегіально судом у складі 3 суддів.

Прикінцеві та перехідні положення

Закон набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 13 серпня 2020 року (опубліковано: “Голос України” від 12.08.2020 року №№ 141-142).

Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону судовий розгляд у кримінальному провадженні, що розпочався до набрання чинності Законом і проводиться в суді першої інстанції колегіально судом у складі 3 суддів, продовжується та завершується колегіальним складом суду, визначеним до набрання чинності Законом, за правилами, що діяли до дня набрання ним чинності.

У кримінальному провадженні в суді першої інстанції, в якому до набрання чинності Законом колегіальний склад суду визначено за правилами, що діяли до набрання чинності Законом, і відбувається підготовче судове засідання, а судовий розгляд ще не призначений, судовий розгляд у кримінальному провадженні проводиться і завершується складом суду, передбаченим з урахуванням положень Закону.

Турборежим для кримінальних проваджень у судах

Турборежим для кримінальних проваджень у судах: 1 комментарий

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap