Кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини. Кримінальним проступком є передбачене Кримінальним кодексом України діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше 51 тисячі гривень або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі. Злочини поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.

З 1 липня 2020 року набирає чинності Закон України від 22 листопада 2018 року № 2617-VIII (далі – Закон), яким затверджено зміни до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень.

Поняття кримінального правопорушення

Так, згідно з новою редакцією ст. 11 Кримінального кодексу України (затвердженого Законом України від 5 квітня 2001 року № 2341-III) кримінальним правопорушенням є передбачене Кримінальним кодексом України (далі за текстом – ККУ) суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом кримінального правопорушення.

Не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність, яка хоча формально і містить ознаки будь-якого діяння, передбаченого ККУ, але через малозначність не становить суспільної небезпеки, тобто не заподіяла і не могла заподіяти істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі.

Класифікація кримінальних правопорушень

Нової редакції зазнає і ст. 12 ККУ, відповідно до якої кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини.

Кримінальним проступком є передбачене ККУ діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тисячі гривень) або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Водночас злочини поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.

Нетяжким злочином є передбачене ККУ діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 тисяч гривень) або позбавлення волі на строк не більше 5 років.

Тяжким злочином є передбачене ККУ діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 тисяч гривень)  або позбавлення волі на строк не більше 10 років.

Особливо тяжким злочином є передбачене ККУ діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 тисяч гривень), позбавлення волі на строк понад 10 років або довічного позбавлення волі.

Ступінь тяжкості злочину, за вчинення якого передбачене одночасно основне покарання у виді штрафу та позбавлення волі, визначається виходячи зі строку покарання у виді позбавлення волі, передбаченого за відповідний злочин.

До кримінальних проступків буде віднесено такі поширені злочини як:

  • крадіжки. Так, змінами до абз. 2 ч. 1 ст. 185 ККУ передбачено, що таємне викрадення чужого майна (крадіжка) карається штрафом від 1 тисячі до 3 тисяч (до змін – від 50 до 100) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 17 тисяч гривень до 51 тисячі гривень) або громадськими роботами на строк від 80 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років (до змін – позбавленням волі на строк до 3 років);
  • шахрайство. Відповідно до змін до абз. 2 ч. 1 ст. 190 ККУ заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) карається штрафом від 2 тисяч до 3 тисяч (до змін – до 50) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 тисяч гривень до 51 тисячі гривень) або громадськими роботами на строк від 200 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 3 років;
  • хуліганство. Згідно зі змінами до абз. 2 ч. 1 ст. 296 ККУ хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, карається штрафом від 1 тисячі до 2 тисяч (до змін – від 500 до 1 тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тисяч гривень до 34 тисячі гривень) або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років.
  • незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ч. 1 ст. 309 ККУ). Так, після набрання чинності Закном, незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту караються штрафом від 1тисячі до 3 тисяч (від 50 до 100) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тисяч гривень до 51 тисячі гривень) або виправними роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років (до змін – обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк).

Закон набирає чинності з 1 липня 2020 року, крім п. 2 розділу ІІ Закону, який набрав чинності з дня опублікування Закону – 24 квітня 2019 року (опубліковано: “Голос України” від 24.04.2019 року № 79).

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Закону Кабінету Міністрів України доручено:

  • у тримісячний строк з дня опублікування Закону внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність із Законом;
  • привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом;

– забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із Законом.

Про інші зміни, затверджені Законом, читайте у наших наступних матеріалах.

Кримінальний проступок-що це?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap